Çıplak arama işkencesi Sürüyor: Aydın’da gözaltına alınan HDP’li kadınlara çıplak arama işkencesi ..!

Aydın’da 14 Şubat tarihinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) üye ve yöneticisi 13 kadın gözaltına alındı. Kadınlardan 6’sı emniyette ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılırken, 7 kadın da dün akşam adliyeye sevk edildi. Kadınlar, yurt dışına çıkış yasağı ile serbest bıraktı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; gözaltına alınan 4 HDP üyesi kadın, Söke ve Didim İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde çıplak arama işkencesine maruz kaldığını aktardı.

‘3 DEFA ÇIPLAK ARAMAYA MARUZ KALDIM’

Söke ilçesinde gözaltına alınan Söke İlçe Eşbaşkanı Sadegül Akalın, sabah saatlerinde evlerinin polisler tarafından basıldığını ve gözaltına alındıklarını söyledi. Hastane dönüşü İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüklerini ve orada çıplak aramaya maruz kaldıklarını dile getiren Akalın, “Bir süre emniyette bekletildik. Ardından bizi nezarete atmak için bir odaya aldılar ve çıplak arama yaptılar. Arama odasına ilk girdiğimizde bir kadın polis vardı. Kıyafetlerimizi çıkarmamızı istedi. Ben duruma itiraz ettim. Çıplak aramanın hukuka aykırı ve insanlık dışı bir uygulama olduğunu söyledim. Orada o esnada avukatlarımızda yoktu. Kadın poliste bana, ‘Bizim yapabileceğimiz bir şey yok. Mecburum ne malum sizin bir şeyler saklamadığınız. Buraya gelenler bir yerlerine bir şey saklıyorlar’ dedi. Ben de tepki gösterdim. Ben uyuşturucudan gözaltına alınmadığımı ve bu yüzden böyle bir uygulamanın yersiz olduğunu söyledim. Ama dinletemedim. Sonra kadın polis bana 3 defa otur kalk dedi. Her avukat görüşünden sonra çıplak aramaya maruz kaldım. Yapılan çıplak aramayı avukatıma da söyledim. Bütün hukuki yollara başvuracağım. Biz ilçe emniyette 2 kadın çıplak aramaya maruz kaldık” diye belirtti.

‘EVİMİN İÇİNDE DE ÇIPLAK ARAMAYA MARUZ KALDIM’

HDP İl yöneticisi Caize Yörücü ise Didim ilçesindeki evine yapılan baskınla gözaltına alındığını belirterek, evinde gözaltında çıplak aramaya maruz kaldığını söyledi. Gözaltına alındıktan sonra Didim İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğünü dile getiren Yörücü, şunları söyledi: “Biz 2 kadın ilçede gözaltına alındık. Bizi bir odaya koydular ve kapıyı yarım bıraktılar. Kapının önünde 3 ve ya 4 erkek polis vardı. Bizi çırılçıplak soydular ve ‘havada zıplayın ve 3 kere oturun kalkın’ dediler. Sonra nezarete atıldık. Emniyetteki işlemlerimiz bitti eve mahkemeye çıkarılmak için ben salonda beklerken ilçe emniyet müdürü yanıma geldi ve beni tehdit ederek, ‘Biz bu dünyada da öbür dünyada da hesabını soruyoruz. Güçlü bir ülkeyiz. Güçlü bir Türkiye’yiz. Kimse bize bir şey yapamaz’ dedi. Bende onlara kimsenin size bir şey yaptığı yok dedim. Gözaltındayken alakasız sorular sordular. Bize yapılan çıplak arama uygulamasının peşini bırakmayacağım ve savcılığa gidip başvuruda bulunacağım.”