BM İnsan Hakları Ofisi: Ukrayna ve Rusya esirlere işkence ediyor.!

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Ofisi (OHCHR) Ukrayna’da bulunan gözlemci heyetinin, savaşın başından beri her iki taraftan 100’ü aşkın savaş esiriyle yaptığı görüşmelerin sonuçlarını duyurdu. OHCHR 9’uncu ayına yaklaşan Ukrayna savaşında her iki tarafın da “elektrik verme”, “zorla soyma” gibi yöntemlerle ellerindeki savaş esirlerine işkence yaptığını açıkladı.

RUSYA ESİRLERE ELEKTRİK İŞKENCESİ UYGULADI

Gözlemci heyetinin başında bulunan Matilda Bogner, Cenevre’de video konferans aracılığıyla düzenlediği basın toplantısında, Ukraynalı savaş esirlerinin “büyük çoğunluğunun” Rus askerleri tarafından işkence ve kötü muameleye maruz kaldıklarını beyan ettiklerini söyledi.

Köpeklerle saldırı, aşağılama, elektrik verme ve cinsel şiddet gibi örneklerin görüldüğünü belirten Bogner, Rus güçlerinin görüşmelere izin vermemesinden ötürü Ukraynalı esirlerle ancak serbest bırakıldıktan sonra konuşabildiklerini sözlerine ekledi.

OHCR heyetinin başkanı, Rusya’da Olenivka yakınlarında bulunan bir çalışma kampından serbest bırakıldıktan sonra heyetle konuşan bir kişinin, Rusya bağlantılı silahlı grupların elinde esir tutulduğunu aktardı.

Bogner, savaş esirinin genital bölgesine ve burnuna kablolar bağlanarak elektrik işkencesine maruz kaldığını aktardı. Ukraynalı savaş esiri kendisini sorguya çekenlerin, verdiği yanıtlarla ilgilenmediğini dile getirdi ve “Basitçe benimle eğleniyorlardı” dedi.

Konuyla ilgili açıklama yapmaktan kaçınan Rusya Savunma Bakanlığı ise işkence ve kötü muamele iddialarını reddediyor.

UKRAYNA’NIN YARGISIZ İNFAZ YAPTIĞINA DAİR ‘KUVVETLİ ŞÜPHE’ VAR

Ukrayna tarafında ise esir alınan Rus askerlerine “yargısız infaz” uygulandığı yönünde “kuvvetli şüpheler” bulunduğunu dile getiren Matilda Bogner, Ukraynalı yetkililerinin iddialarla ilgili açtığı soruşturmalarda ilerleme kaydedilmediğini vurguladı

OHCR gözlemci heyetinin başkanı, Ukrayna tarafının elinde bulunan Rus savaş esirleri için de benzer durumların söz konusu olduğunu söyledi.

Bogner, Rus esirlere kötü muamele yapıldığı, çıplak ve elleri arkadan bağlı bir şekilde kamyonların kasalarında çalışma kamplarına gönderildikleri yönünde iddialar olduğunu söyledi. Matilda Bogner, burada esirlere “hoşgeldin dayağı” atıldığına dönük bilgilere ulaştıklarını da sözlerine ekledi.

Ukrayna Savunma Bakanlığı bu iddialara yanıt vermekten kaçınsa da daha önce “işkence iddiaları” ile ilgili etkin soruşturma yürütüleceği ve gerekli cezaların verileceği açıklanmıştı.

ŞU ANA KADAR 70-80 VAKA BELGELENDİ

Gelen bir soru üzerine, heyetin başkanı Bogner Ukrayna tarafının uyguladığı işkencelere “sistematik” denemeyeceğini ancak Rusya tarafı için aynı şeyi söylemenin mümkün olmadığını dile getirdi. Bölgede şu ana kadar 70-80 civarı zorla kaybetme, keyfi tutuklama ve şiddet vakasının belgelendiğini söyleyen Matilda Bogner, heyetin Herson çevresinde çalışmalarına devam edeceğini duyurdu.