Berlin duvarının yıkılmasının ardında “Artık Duvarlar Kalmış” denmişti; Neki emperyalist ve uşakları halklar arasına duvar örmeye devam ediyor..!

Berlin duvarının yıkılmasının ardında “Artık Duvarlar Kalmış” denmişti; Neki emperyalist ve uşakları halklar arasına duvar örmeye devam ediyor..!
Hayırlanacağı üzere Almanya’da Berlin Duvarı 1989 yılında yıkıldığı zaman ‘dünyadaki bütün sınırların yok olacağı’ söylenmiş ve yeni bir dönemin açılmasından dem vurlmuştu. Neki bunun tümüyle demagoji olduğu kısa zman içinde emperyalist ve gerici devletler, kendi ‘güvenlik’ politikalarını duvarlar üzerinden inşa etmeye devam ediyor. Kanada Quebec Üniversitesi’nden Elisabeth Vallet’nin araştırmasına göre ülkeleri ayıran sınırlarda yapımı tamamlanmış veya inşası devam eden 65 tane duvar bulunuyor. Bu sayı Berlin Duvarı yıkılmadan önce ise yalnızca 16’ydı.
Macaristan
Avrupa’nın bugün en büyük kaygılarından biri göç dalgasını durdurmak. Macaristan’ın bu amaçla Sırbistan sınırına ördüğü duvar en bilinen örnekler arasında yer alıyor.
Fransa
Fransa’da Ortadoğu ve Afrika’dan göç dalgasını engellemek için duvar inşa edildi. Calais bölgesindeki kamplardaki yaşam koşullarının gayrı insani boyutları dünyada tartışma yarattı.
İspanya
İspanya da göç dalgasının yanında kaçakçılığı engellemek için Fas’la olan sınırına duvar ören ülkeler arasında yer alıyor.
Fas
İspanya’nın komşusu Fas ise ayrılıkçı Polisario grubuna karşı tedbir almak için bir duvar ördü. İnşaatı 1987 yılında bitmiş olan Duvar hendek adıyla biliniyor.
ABD
ABD ise yasadışı göçü engellemek için Meksika sınırına duvar örüyor. Üstelik başkan Donald Trump maliyetini de Meksika’ya ödettirmeye çalıştı!
Hindistan
‘Göçmenleri engellemek’ gerekçesiyle duvar örmek batı ülkelerine mahsus değil. Hindistan da Bangladeş’ten gelen göçmenlere karşı 3 bin 400 metreyi aşan dikenli telli duvar inşa etti.
Suudi Arabistan
Suudi Arabistan ise 2014’te “Irak’taki IŞİD güçlerinden kendini korumak” gerekçesiyle yaklaşık 965 km’lik bir duvar inşa etti.
İsrail
İsrail’le Filistin arasındaki duvarın inşaatı ise ilk defa 2000 yılında onaylandı. 2010 yılının yaz ayında inşaatın yüzde 64’ü bitmişti. Duvar inşası, ‘terör saldırısına tedbir’ olarak gerekçelendirildi ama ‘gayrıresmi bir sınır’ olarak savunuluyor. Karşıtları ise duvara ‘apartheid (ayrımcılık) duvarı’ diyor.
Ukrayna
Ukrayna, 2014’te Rusya’nın askeri müdahalesinin hemen ardından Rus sınırına bir duvar inşa etmeye başladı. Fotoğrafta ise duvarın öte tarafında Rusya’nın inşa ettiği askeri üs görülüyor.
Kenya
Afrika’da Kenya 2015 yılından beri Somali’den gelen ‘Şabab militan akımı’nı gerekçe göstererek duvar inşa ediyor.
Yunanistan
Yunanistan ‘göç dalgasını durdurmak için’ Türkiye sınırındaki Evros kasabasına bir duvar inşa etti
Türkiye
Türkiye, Suriye sınırından geçişleri engellemek için 511 km’lik bir duvar inşa ediyor. TOKİ tarafından yapılan duvarın inşaatına 2014 yılında başlandı.
Bu haritadaki boyalı alanlarda sınırlarına duvar inşa eden ülkeler yer alıyor. Duvar inşa etmiş olan veya duvar yapım süreci devam eden diğer ülkeler arasında şunlar yer alıyor: Çin, İran, Özbekistan, Türkmenistan, Brezilya, Cezayir, Tunus, Mısır, Botswana, Burma, Tayland, Malezya.