Batman’da HDP mitingi: ‘Yüzde 80 hayır bekliyoruz’

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman’da “hayır” mitingi düzenledi. Binlerin doldurduğu 16 Mayıs Stadyumu alanından, “hayır” ve “na” sloganlarıyla birlikte kadınların zılgıtları yükseldi. Alan, “Barışın olmadığı anayasaya HAYIR”, “Kadınların olmadığı anayasaya HAYIR” ve “Ana dilin olmadığı anayasaya HAYIR” yazılı pankartlar ve rengarenk “Hayır” ve “Na” yazılı flamalarla süslendi. Coşkulu geçen mitingde görevden alınan Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Batman Milletvekilleri Ayşe Acar Başaran, Mehmet Ali Aslan ve Saadet Becerikli, görevden alınan Batman Belediyesi Eş Başkanı Sabri Özdemir, DBP ve HDP il eş başkanları ve TJA üyeleri halkı selamladı.

‘18 MADDEDE BİR HAYIR YOK’

Mitingde konuşan HDP Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan, Batman’da yüzde 50 “evet” çıkacağı yönündeki iddialara, “Kentin yüzde 70’i bu alanda. Batman’dan yüzde 80 ‘Hayır’ oyu bekliyoruz” diye karşılık verdi. Hükümetin “evet”i savunamadığını, “hayır” cephesini ötekileştirdiğini dile getiren Aslan, “AKP ve MHP ‘evet’ dediği için ‘hayır’ demiyoruz. 18 maddede bir hayır olmadığı için ‘hayır’ diyoruz. Tek dil diyorlar, 96 yıldır bu çürümüş ideolojik sloganları yeniden canlandırmaya çalışıyorlar. Tek dil söylemi, en başta ‘evet’ diyen Kürtlere ve Türklere hakarettir” dedi.

‘ÖLÜMÜN ÖNÜNE GEÇECEĞİZ’

AKP’nin dini istismar ettiğini söyleyen Aslan, “Onların yalanlarına mı, Allah’a mı inanacağız? Bunlar ne zamana kadar din istismarı yapacak. Batman halkının dinini, muktedirlerden öğrenmeye ihtiyacı yok” diye konuştu.

Hükümetin ezan üzerinden yürüttüğü siyasete tepki gösteren Aslan, “Ezanları susturan onlardır. Cizre’de Nusaybin’de ve Şırnak’ta aylarca ezanı susturdular” dedi. Cezaevlerinde siyasi tutukluların sürdürdüğü açlık grevi eylemlerine dikkat çeken Aslan, “Hayır ile ölümün önüne geçeceğiz” diyerek konuşmasına son verdi.

Mitingde, 7 Haziran 2015 genel seçimleri öncesinde tutuklu HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın grup toplantısında “Seni başkan yaptırmayacağız. Recep Tayyip Erdoğan, HDP bu topraklarda var olduğu sürece sen başkan olamayacaksın” konuşması dinletildi. Konuşma sırasında binler alkış ve zılgıtlarla karşılık verdi.