Kadına ve aile içi şiddeti önlemeye yönelik 6284 sayılı Kanun’un yani İstanbul Sözleşmesi , 12 Mart 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğanın 20 Mart 2021’de gece yarısı kararnamesiyle feshedildi. Danıştay 10. Daire, Türkiye’nin; İstanbul Sözleşmesi’nden Cumhurbaşkanı imzasıyla çekilmesi kararının iptali istemiyle açılan davayı reddetti ve anayasanın Cumhurbaşkanına sözleşmeyi feshetme yetkisini verdiğini belirtti.
Bu kararı protesto etmek için 23 Temmuz 2022 tarihinde İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula Kampanya Grubu’nun çağrısıyla Kadıköy’deki Eminönü İskelesi önünde eylem yapıldı. Eyleme bir çok kadın örgütü katıldı.Eylemde kadınlar hep bir ağızdan;“Susma, haykır. Eşcinseller, translar vardır”, “Kadınlar sokağa, özgürleşmeye”, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Kadın cinayetleri politiktir”, “Boşanmayı değil, cinayeti engelle” ve “Dünya yerinden oynar, kadınlar özgür olsa” sloganları atan kadınlar, “İstanbul Sözleşmesi biziz” yazılı dövizler taşıdı.
Maalesef geçen iki yılda sonuç ortada. Bu ülke, kadınlar için artık daha güvensiz bir ülke.
Kadın Katilleri hanemizde, katiller sokakta, katiller devlet tarafından korunuyor ve kadınları, çocukları, göçmenleri, engellileri, her türlü ayrımcılığa, şiddete karşı koruyup ‘toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlayın’ diyen, bunun için somut yollar zorunlu koşan sözleşme bütün itirazlara Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından feshedildi.
Devletin en tepesinden mahkemesine, kolluğuna kadar bir suç örgütüne dönmüştür. Karşımızda adeta halka karşı açılmış bir savaşı yönetenler var. Bu savaşı yönetenler, bugün kadınların haklarını gasp ederek öldürürken sınır ötesine bomba yağdırarak sivillerin canını almaktadır. Elbette ki bu saldırılar karşısında bugüne kadar kadınlar susmadı, geri adım atmadı. Bundan sonra da susmayacak, direneceklerdir. İstanbul Sözleşmesi’nin feshi kararı da, Danıştay kararıda hukuksuzdur, yok hükmündedir. Bu, kadın düşmanı kararlara imza atanlar bilsin ki, onları oturdukları koltuklarda kadınlar rahat bırakmayacaktır. Bir kez daha tane tane ve yüksek sesle söyleyelim. İstanbul Sözleşmesi bizim mücadelemizle yazıldı, onaylandı. Vazgeçmeye niyetimiz yok. Sözleşmede yazan her bir madde biziz, bizim mücadelemizle uygulanacak. Gücümüz haklılığımız, gücümüz dayanışmamız. İstanbul Sözleşmesi biziz.” diyen kadınlar sokakta slogan atarak yürümeleri nedeniyle içlerinde, Gözde Ece Yüksek, Evrim Çakır, Ebru Akeloglu, Didar Gül, Zehra Hekimoğlu, , Gizem Coşkun, Deniz Cesurer, Melda Barutcu, Cansu Ekmen, Nihal Yılmazarslan, Nilgün Yılmazarslan, Burçin Demirci,  Tuğba Aratıcı, Alican Kelek, Melodi Zengin, Pınar Usta, Berivan Rengin Oğuz 17 kadın: polisçe coplanarak gözaltına alınarak Kadıköy karakoluna göstürüldü.Gözaltına alınanlar kadınlar derhal bırakılmaı  ve kadınlara şiddet kullanan polisler hakkında soruşturma başlatılmalıdır.

Faşist Baskılar ve Gözaltılar  Kadınların Eşitlik ve Özgürlük Mücadelesini Engelleyemez..!

Kadın Kırımına Hayır..!

İstanbul Sözleşmesi İptal edilemez..!

23.Temmuz.2022

Halkın Birliği Gazetesi