Anasayfa / Kültür-Sanat / Barış Bloku: Yaşam hakkına izin verin..!
baris-bloku-1

Barış Bloku: Yaşam hakkına izin verin..!

Açıklamaya tutuklu yakınlarının yanı sıra HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Sezai Temelli, Yeşiller Sol Parti Eş Genel Sözcüsü Naci Sönmez, Barış Bloku Eş Sözcüsü Bahadır Altan, HDP İzmir ve Balıkesir yöneticileri, İHD, Zindanlarla Dayanışma İnisiyatifi, Barış Anneleri Meclisi, Musa Anter’in kızı Rahşan Anter ve ihraç edilen KESK üyeleri katıldı.

Açıklamanın yapılacağı yeri ablukaya alan jandarma, açıklamaya gelen kişilere tek tek kimlik kontrolü yaptı. Bir otobüse “Şehir dışı belgesi yok” gerekçesiyle 5 bin TL para cezası verilerek, el konuldu.

YEŞİLLER: DAYANIŞMA İÇİNDE OLACAĞIZ

Açlık grevinde olan eylemcilerin beyaz önlüğüyle geldiği açıklamada, ilk olarak Yeşiller Sol Parti Eş Genel Sözcüsü Naci Sönmez konuştu. Cezaevlerinde kimin haklı olduğunu iyi bildiklerini ifade eden Sönmez, “Devlet hiç bir zaman mağdur değildir. Haklı olan tutsaklardır. Dayanışma içinde olacağız” dedi.

HDP: ŞAKRAN ARTIK KRİTİK NOKTADA

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Sezai Temelli, “Şakran artık kritik noktadadır. Açlık grevi var çünkü hukukun yok sayıldığı bir ülkede yaşıyoruz. Eğer bu ülkeye demokrat bir ülke diyeceksek, cezaevlerindeki hak ihlallerinin son bulması gerekiyor. Sadece Türkiye kamuoyuna değil, uluslararası kamuoyuna duyarlı olmaya çağırıyorum” dedi.

HDK: SESSİZ ÇIĞLIĞA SES OLALIM

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit ise, “Artık kalıcı hasarların oluşacağı bir dönemdeyiz. İçerde her an ölüm haberlerinin gelmemesi için duyarlı olunması gerekiyor. Siyasi iktidar çok duyarsız. Bütün talepler kolaylıkla karşılanabilir. Bütün talepleri bizim taleplerimizdir” diye konuştu.

BARIŞ BLOKU BAKANLIĞI GÖREVE ÇAĞIRDI

Daha sonra Barış Bloku üç dilde basın açıklaması yaptı. Açıklamayı okuyan Barış Bloku Sözcüsü Bahadır Altan, OHAL uygulamalarının cezaevinde katmerleştiğini söyleyerek, “Gözlerin görüp kulaklarını duyması için nerede, hangi tonda konuşulmalı artık bilmiyoruz. İnsanlık onurunu korumak için ellerindeki tek araç olan bedenlerini ortaya koyan bu insanların talepleri devletin her yurttaşına sağlamakla hükümlü olduğu temel insan haklarıdır” dedi.

HDP heyetinin Adalet Bakanı ile görüşmesini hatırlatan Altan, “Bekir Bozdağ’ı göreve çağırıyoruz. Diyalog kapılarını açıp yaşam hakkına fırsat vermek sayın bakanın iki dudağı arasındadır. Bu nedenle bu günden itibaren cezaevlerinden gelecek kötü haberlerinde sorumlusudur. Tek bir insanın yaşamı o kutsal devletinizden daha kutsaldır” dedi.

 

HALKIN BİRLİĞİ

mon-bing-1

6 YILDA 32 BİN 262 KİŞİ MOBBİNGE UĞRADI..!

Mobbing İle Mücadele Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Vedat Bulut, Türkiye’de 2011 ile 2016 yıllarında …