Barınamayan yoksul üniversite öğrencileri memleketlerine dönüyor..!

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER), derinleşen ekonomik kriz karşısında “İnsanca barınma ve tüketme” talebiyle Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda açıklama yaptı. “Barınamıyoruz, geçinemiyoruz, tükendik” pankartının açıldığı açıklamaya, Çatımız Gökyüzü Hareketi bileşenleri ve barınma sorunu yaşayan öğrenciler ile çok sayıda kişi katıldı.
Açıklamayı okuyan Çatımız Gökyüzü Hareketi’nden Jiyan Çatak, “Bizi sokağa mahkum edenlere karşı biz de sokakları evimiz belledik. Valizimiz sırtımızda eğitim görmek için geldiğimiz okullarda okulların açılmasına rağmen başımızı sokabilecek bir yer için dolanıyoruz. Taleplerimizi her gece gökyüzünün altında sıralamamıza rağmen bizlere sessiz kalanlar ikiyüzlülüklerini sürdürüyor ve bizleri sokaklara mahkum ediyorlar. Bu sorun sadece bizlerin değil, bütün toplumun sorunudur. Buna karşı bir dur demek için sesimizi bir kez daha haykırmak istiyoruz. Verilen 850 lira ile öğrencilerin hiçbir masrafını karşılaması mümkün değildir” dedi.
‘KYK YURT ZAMLARI GERİ ÇEKİLMELİ’
Ulaşım ve barınma sorunları karşılanmadığı için öğrencilerin okulları bırakıp memleketlerine dönmeye başladıklarını söyleyen Çatak, şöyle dedi: “Çatımız gökyüzü olarak ilk günden beri yetersiz kaldığı halde verilen kredilerin hepsi bursa çevrilmeli ve enflasyon oranı artırılmalıdır. KYK yurt ücretlerine yapılan zamlar derhal geri çekilmeli ve barınmanın ücretsiz olması için adımlar atılmalıdır. 2- 3 kişilik odaların 7-8 kişiliğe çıkarılarak sadece bir kapasite artırımına gidilmesini kabul etmiyoruz. Yurtlardaki kapasiteleri ranza sistemine geçirilerek değil, yeni yurtlar inşa ederek artırılmasını istiyoruz. Baskı ve ideolojik dayatmaların merkezi olan tarikat ve cemaat yurtları kapatılmalı ve KYK yurtlarına çevrilmelidir. Bir ticarethane olmaması gereken yurtlarda yapılan yemekhane zamları geri çekilmelidir. Kira fiyatları ve emlaklar denetlenmelidir.”