Bağdadi ve Erdoğan’nın iletişim ağı ortaya çıktı!

Öldürülen DAİŞ lideri Ebubekir El-Bağdadi’nin Erdoğan ile direkt iletişiminin olduğu ve bu iletişimi, Hakan Fidan ve MİT Özel Faaliyetler Dairesi başkanı emekli albay Kemal Eskintan’ın sağladığı ortaya çıktı.

ABD ve Suriye Demokratik Güçleri’nin (QSD) ortak operasyonu ile 27 Ekim 2019 tarihinde İdlib’de öldürülen DAİŞ lideri Ebubekir El-Bağdadi’nin Recep Tayip Erdoğan ile direkt iletişimde olduğu ve bu iletişimin Hakan Fidan ile MİT Özel Faaliyetler Dairesi başkanı emekli albay Kemal Eskintan’ın sağladığı öğrenildi.

DAİŞ lideri Bağdadi, Kemal Eskintan aracılığıyla bir çok kez Reyhanlı’ya gitti

Hatay’a 5 kilometre mesafede bulunan Türkiye’nin denetimindeki Barişa köyünde İdlib’den Türkiye’ye geçmeye çalışırken, QSD ve Amerika’nın ortak özel bir operasyonu sonucu öldürülen DAİŞ lideri Ebubekir El-Bağdadi’nin daha önce de bir kaç kez MİT Özel Faaliyetler Dairesi başkanı emekli albay Kemal Eskintan’ın aracılığıyla Hatay/Reyhanlı’ya gitdiği ortaya çıktı.

Ayrıca Kobanê savaşında ve daha sonra YPG güçlerine karşı başta DAİŞ çeteleri olmak üzere diğer çete gruplarının desteklenmesi, silah, cephane ve savaşçı aktarımı gibi birçok faaliyetin uygulayıcısı olan Özel Faaliyetler Dairesi’nin Başkanı Kemal Eskintan’ın DAİŞ’in lideri Ebubekir El-Bağdadi’nin Erdoğan ile direk iletişimi sağlayan bir numaralı isim olduğu öğrenildi.

Bağdadi İçin Saklanma Koşulları Hazırlandı

Suriye’de DAİŞ ve diğer çete gruplarıyla ilişkileri birçok kez belgelenen Türk devletinin; DAİŞ’in kurucusu, Erdoğan’ın müttefiki Bağdadi için de saklanma koşullarını hazırladığı ve bunu MİT Özel Faaliyetler Dairesi Başkanı emekli albay Kemal Eskintan üzerinden sağladığı ortaya çıktı.

Ordudan emekli olduktan sonra görevi VİP derecesindeki stratejik makamlarda görev yapan üst düzey devlet memurlarının can ve mal güvenliğini sağlamak olan Eskintan’ın, Suriye’de DAİŞ’in yenilgiye uğramasından sonra saklanmaya çalışan Bağdadi’nin güvenliğini de sağlamak için harekete geçtiği ortaya çıktı.

Peki Kimdir Kemal Eskintan?

DAİŞ eylem tiplerinin MİT’in Özel Faaliyetler Dairesi’nin başındaki Emekli Albay Ebû Furkan kod adlı Kemal Eskintan, Albaylıktan asker emeklisi olup Hakan Fidan’ın müsteşar olması ile birlikte 2010 yıllarında Koruma Daire Başkanı olarak göreve başladı. 2014’de Özel Operasyonlar Daire Başkanlığı ve 2017 yılında ise Özel Faaliyetler Müsteşar Yardımcısı olarak görev yapmıştır. Şu anki Özel Faaliyetler Daire başkanı Eskintan, Rojava’da YPG komutanlarına karşı başarısız olan suikast planlarını hazırlayıp yönlendiren kişi olarak ortaya çıkmıştır.

Hakan Fidan MİT müsteşarlığı görevine gelir gelmez Kemal Eskintan’ı MİT’e almış ve kısa zamanda Eskintan Özel Faaliyetler Müsteşar Yardımcılığı görevine getirilmişti. Şu an ise başkanlığını yapmaktadır. Eskintan’ın İran istihbaratı İtlaat ile olan geçmişe dayalı karanlık ilişkileri ve geçmişten gelen ortaklıkları da bulunmaktadır.

Ayrıca Eskintan, Erdoğan’ın ordusu olarak bilinen SADAT’a Suriye ve Irak’ta Eğit Donat programını yaptıran isimdir.

MİT Özel Faaliyetleri nelerdir?

Özel Faaliyetler; Özel Faaliyetler Başkanlığı, Özel Koruma Daire Başkanlığı, İran-Irak Daire Başkanlığı, Lojistik Destek Daire Başkanlığı, Suriye Daire Başkanlığı ve Gaziantep Özel Faaliyetler Başkanlığı Şube Müdürlüklerinden oluşan bir yapıya sahiptir.

Özel Faaliyetler, Türkiye içinde ve dışında özellikle PKK’ye karşı mücadele eksenli bir faaliyet izlerken diğer taraftan da PKK’yi gerekçe göstererek AKP ve Tayip Erdoğan’ın Osmanlıcılık ideolojisi çerçevesinde Irak, Suriye ve İran’da yayılmacı bir politikanın uygulayıcısı durumundadır. Bu nedenle Özel Faaliyetlerin MİT içindeki bütçesi, MİT’in birçok Daire Başkanlıklarından daha fazladır. Irak ve Suriye’deki ve buna son zamanlarda İran’daki Azerilerin silahlandırılmasını da eklersek bütün bu ülkelerde silahlı guruplar oluşturulması, bunların silahlandırılması faaliyetleri bu başkanlık tarafından Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla gerçekleştirilmektedir.

Suriye’de DAİŞ ve diğer çete gruplarıyla ilişkileri, Kobanê savaşında ve daha sonra YPG güçlerine karşı başta DAİŞ çeteleri olmak üzere diğer çete gruplarının desteklenmesi, silah, cephane ve savaşçı aktarımı gibi birçok faaliyetin uygulayıcısı olan Özel Faaliyetler Daire Başkanlığı AKP hükümetini ve Erdoğan’ı ayakta tutan bir yapıya sahiptir ve Özel Faaliyetler Başkanlığı MİT’in temel çekirdek yapısını oluşturmaktadır.

MİT/Özel Faaliyetler Başkanlığı MİT’in Ankara/Yenimahalle yerleşkesi dışında Atatürk Orman Çiftliği içinde konumlandırılarak bütün faaliyetleri diğer MİT’in faaliyetlerinden izole edilmiştir. MİT’in bütün gizli tutuklama/kaçırma ve sorgulama faaliyetleri burada yapılıyor. Kaçırılan kişiler buraya getirilerek sorgulanıyor. Özel Faaliyetler Başkanlığının bu yerleşkesi dışında Ankara/Pursaklar ilçesinde Özel Faaliyetler Başkanlığına Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melik Gökçek tarafından tahsis edilmiş ve Ankara Gücü spora ait bir yerleşkesi de bulunmaktadır. Suriye’deki DAİŞ, El Nusra ve diğer çete gruplarına, Irak’taki DAİŞ, Haşdi Watani, Irak Türkmen Cephesi denen çete guruplarına gidecek silah ve mühimmat TIR’ları buradan hareket etmektedir.

Kürdistan Stratejik Araştırmalar Merkezi