“Aysel Tuğluk serbest bırakılsın!”..!

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi Hapishane Komisyonu bu haftaki eylemini Aysel Tuğluk için yaptı. Saat 13.00’de Konak eski Sümerbank önünde yapılan açıklamada şunlar ifade edildi:

“Hapishanelerde yaşanan hak ihlallerinin önlenmesi için yürüttüğümüz mücadelenin talepleri ülkeyi yönetenler tarafından büyük bir dirençle karşılanmakta, hapishanelerden gelen ihlal bildirimleri, ihlallere her geçen gün yenilerinin eklendiğini göstermektedir. Nitekim şartlı tahliye ve denetimli serbestlik haklarının keyfi olarak engellenmesi, infaz yakma ve çıplak arama ile daha da ağırlaşan hak ihlalleri ve sistematik hale getirilen ağır tecrit, S Tipi Hapishanelerle başka bir boyut kazanmış bulunmaktadır”

Bu hafta, serbest bırakılması istenen Aysel Tuğluk’un 28 Aralık 2016 tarihinden bu yana tutuklu olduğu Kandıra 2 No’lu F Tipi Hapishanesi’nde tutulmakta olduğu belirtildi.

Aysel Tuğluk’un annesi Hatun Tuğluk’un 13 Eylül 2017 tarihinde ölümünün yol açtığı acı daha dinmeden Ankara İncek Mezarlığı’na defni sırasında, annesinin na’şına ve Aysel Tuğluk’a özel olarak yönlendirilmiş bir grubun faşizan saldırısına maruz kaldığı belirtilen açıklamada, “bu ırkçı saldırı yetkililer tarafından önlenmemiş ve nihayetinde annesinin naaşı mezarından çıkarılarak memleketine götürülmek zorunda” kalındığı ifade edildi.

Kamuoyunun yakından bildiği bu çirkin saldırı, Aysel Tuğluk’un hem bedenen hem ruhen ağır biçimde yıpranmasına ve bu yıpranmaya bağlı Demans hastalığının gelişmesine yol açtığı belirtilen açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı:

“Aysel Tuğluk için; annesinin na’şına yönelik ağır saldırının haksız tutukluluk ve hukuksuz ceza kararı ile birleşerek yarattığı ağır tabloya, şimdi de tıbbi hakikatlere aykırı biçimde hapishanede tutulması eklenmiştir. Hastalığı hızla ilerleyen Aysel Tuğluk’un yaşamı bu kararla riske sokulmuştur. Hukuken verilmesi şart olan infaz ertelemesi kararının geciktirilmesi bir suçtur. Kararın geciktiği her gün suç tekrarlanmaktadır.

Kamu görevlilerini bu hukuksuzluğu ortadan kaldırmaya davet ediyoruz. İnsan hakları, adalet ve demokrasi talep eden bütün siyasi ve sosyal kişi, grup ve yapıları bu adaletsizliğe dur demeye çağırıyoruz.

İnsan hakları savunucuları olarak; sağlık ve tedavi hakkına yönelik her türlü engelin ortadan kaldırılmasını, Aysel Tuğluk ve tüm hasta mahpusların serbest bırakılmasını istiyor, hasta mahpusların sağlık ve yaşam haklarının korunması için yetkilileri göreve, kamuoyunu duyarlılığa çağırıyoruz.”