Araştırma: En mutsuzlar, market-mağaza çalışanları ile moto-kuryeler..!

Araştırma: En mutsuzlar, market-mağaza çalışanları ile moto-kuryeler

18-35 yaş aralığındaki öğrenci, çalışan ve işsizlerle “Türkiye’de insanlar mutlu mu?” diye soruldu. Yüzde 96,3 “mutsuz” yanıtını verdi. İş kolları arasında en mutsuz çalışanlar ise yüzde 67,7 ile market-mağaza çalışanları ve yüzde 73,5 ile moto-kuryeler olarak ölçüldü.

Sosyoloji Mezunları Derneği’nce (SOMDER) yapılan, Friedrich-Ebert-Stiftung (FES) Türkiye Temsilciliği tarafından desteklenen gençlik araştırmasının sonuçları açıklandı. Toplamda 534 kadın ve 533 erkeğin katıldığı araştırma kapsamında, 10 Eylül ile 10 Ekim tarihlerinde 18-35 yaş aralığındaki öğrenci, çalışan ve işsizlerle görüşüldü.

Araştırmanın sonuçlarına göre, çalışanların yarısından fazlası işinde mutlu değil. İş kolu bazında yapılan ‘işten memnun olma’ hali analiz edildiğinde market mağaza çalışanları (67,7%) ve moto-kuryeler (73,5%) en mutsuz çalışanlar olarak ölçüldü.

Yüzde 96,3 “Türkiye’de insanlar mutsuz” dedi

İş yaşamında mutsuzluğun yüksek oranlarda olmasına ek olarak katılımcılara sizce “Türkiye’de insanlar mutlu mu” diye soruldu. Yüzde 96,3’ü mutsuz olunduğunu düşünüyor.

Türkiye’nin en önemli sorunları arasında yüzde 20,3 ile ilk sırada ekonomik sorunları belirtirken, yüzde 18,1 ile ikinci sırada adalet, yüzde 15,7 ile eğitim sorunu ifade edildi.

Katılımcılara “Yaşam standardınızı ve beklentilerinizi düşündüğünüzde bir yıl öncesine göre durumunuz daha mı iyi oldu?” diye soruldu. Yüzde 82,4’i “daha kötü oldu” yüzde 8,6’sı aynı kaldı cevabını verirken, “daha iyi oldu” diyenlerin oranı sadece yüzde 9,0 olarak ölçüldü.

Mevcut siyasi partiler sorunları çözebilir mi?: Yüzde 81,6 ‘Hayır’ dedi

“Sizce durumunuz önümüzdeki yıl daha mı iyi olacak” diye soruldu. Katılımcıların yüzde 66,5’i “daha kötü olacak”, yüzde 13’ü “aynı kalacak” derken, daha iyi olacağına inancı olanların oranı yüzde 20,1.

Katılımcılara “Mevcut siyasi partiler Türkiye’nin sorunlarını çözebilir mi?” diye sorulduğunda yüzde 81,6’sı “Hayır”, yüzde 17,8’i “Evet” cevabını verdi.