Ankara’nın Hayır’lı 1 Mayıs’ı.!

Ankara’da polisin çanta ve döviz yasağı, X-Ray’li arama gibi türlü engelleme girişimlerine rağmen referandum öncesi mahalle mahalle hayır’ı örgütleyenler “Hayır bitmedi” diyerek 1 Mayıs için Kolej Meydanı’nda buluştu. Rengarenk pankartların ve coşkulu kortejlerin dikkat çektiği mitingde kamu emekçileri KESK kortejinde OHAL’e, KHK’lere ve ihraçlara karşı seslerini yükseltirken, DİSK kortejinde kıdem tazminatının gasp edilmesine karşı isyan vardı. Mitingde mahalle meclislerini, köy derneklerini, demokratik kitle örgütlerini bir araya getiren Halkevleri korteji kitleselliği ve coşkusuyla öne çıkarken, üniversiteliler ihraç edilen akademisyenlerle alanda yerini aldı. Haziran ve TKP kortejleri de geçtiğimiz yıllardaki gibi kitleselliğiyle dikkat çekti

ANKARA’DA BİNLERCE KİŞİ “HAYIR”IN GÜCÜYLE 1 MAYIS’A AKTI

Eğitim Sen Ankara 5 Nolu Üniversiteler Şubesi’nin pankartında yer alan “OHAL” ve “KHK” yazıları polisler tarafından alana girişte kesildi. Oysa boşluklar gerçeği değiştirmiyor.

Hayır’ların birleştiği Halkevleri kortejinde Halkevci Kadınlar ve Halkevci Gençlik pankartlarının arkasında yürüyenler coşkularıyla alana renk kattı. Mahalle Meclisleri’nin “Söz, yetki, karar, iktidar halka” yazılı pankartını polis engellemeye çalıştıysa da bunu başaramadı ve pankart kortejdeki yerini aldı.

Aralarında Çağdaş Gazeteciler Derneği, Kaos GL, Kızılırmak Yerel Dernekler Federasyonu, Sosyal Demokrasi, KHK ile kapatılan Yurttaş Hakları Derneği, Artvinliler, Hayır Kadınlar Var ve Ankara’da referandum günü sandıklarına sahip çıkan müşahitlerin bulunduğu yurttaşlardan oluşan “Hayır daha bitmedi” pankartının ardından yürüyen kitle referandumun iptal edilmesine yönelik sloganlarıyla dikkat çekti.

sendika.org