Alevilerden Aydınlık’a tepki..!

Alevi kurumların 17-18 Eylül’de gerçekleştirdiği çalıştayı, “Alevi maskeli bölücü çalıştay” başlığıyla hedef alan Aydınlık Gazetesi’ne Aleviler tepki gösterdi. Bu hedef alma ve saldırılara karşı Alevilerin birliğini güçlendirmenin en büyük cevap olacağını kaydettiler.
Pirha’da yer alan habere göre Aydınlık’a dönük tepki gösteren Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Eşit Başkanı Hüseyin Mat şunları ifade etti:
“Aydınlık yazmışsa, çok doğru ve yerinde bir şey yaptığımız anlamına geliyor. Alevilerin birliğinden, bir araya gelmesinden ve birlikte hareket etmesinden sadece Alevi düşmanları rahatsız olur. Bu rahatsızlığı inatla ve kararlılıkla vermeye devam edeceğiz. Gerçeklerin demine hü. Aşk ile, yola devam.”
Alevi Dernekleri Federasyonu Başkanı Celal Fırat ise şöyle konuştu:
“Bölücü haberlerle toplumu kışkırtan, Alevilerin inançlarını nasıl yaşayacağını, inançlarına dair değer ve yargılarını küçümseyen Aydınlık gazetesi egemen ve gerici zihniyetin bakış açısıyla kurumlarımızı bölücülükle suçlamaktadır. Aleviler bu coğrafyada azınlık değil! Hak talepleri ve özgürlük isteği eşit yurttaşlık gereğidir ve hükümetin Aleviler için adım atması kutsallaştırılamaz, ayrıcalıkmış gibi gösterilemez! Alevi toplumunun özgürlük taleplerini ve hak kazanımlarını her seferinde yanılgı ya da kirli beyni ile yorumlayan bu türlü gazeteleri Alevi halkına teşhir ediyoruz.”
Demokratik Alevi Dernekleri Basın Sekreteri Bülent Felekoğlu ise Alevi Kurumların Hacıbektaş buluşmasının birlik ruhunu güçlendiğini vurgulayarak şunları ifade etti:
“Emir bekleyen Aydınlık ise ısmarlama haber ile Alevi kurumları hedef göstermiştir. Aydınlık yazarları her seferinde bizim Aleviler derken yok ettiğine inandığı Alevi duruşundan bahsediyordu. Marjinalleşmiş ve terörize olmuş Aydınlık gazetesi ve çevresinin ülkenin başına getirdikleri ortadadır. Derin yapılarla Sivas, Maraş, Gazi katliamlarındaki rolleri halen karanlık olan bu marjinal, terörize çevre, Alevi toplumuna akıl veremez, hizaya çekemez. Herkes edebini bilsin. Alevi halkları bu yüzü iyi görmeli ve deşifre etmeliyiz. Bu terörize çevrenin içinde olan Aleviler de daha büyük suçlara ortak olmadan bu çevreden uzak durmalıdır. Yalan ve talanlarına ortak olmamalıdır. İnancımızın ve toplumumuzun bekası söz konusudur.”
Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Sekreteri Özgür Kaplan şunları ifade etti:
“Aydınlık diye yazılır, Akit diye okunur. Cumhuriyetin ilk yüzyılında uğradığımız inkar, asimilasyon ve katliamların ikinci yüzyılda yaşanmamasını istemek ne zamandan beri bölücülük oluyor? Bize bölücü diyenlere bir kötü haberimiz daha olsun. Bu daha başlangıç, 72 milletin bir arada yaşadığı bir ülke için yeniden ve bıkmadan çağrılar yapacağız. Uykularınız kaçacak!”