Al Sana Taliban değişti savı: Taliban, gazetecilere saatlerce işkence yaptı..!

Afganistan’da yönetime getirilen Taliban, eylemlere katılanların yanı sıra gazetecilere de şiddet uyguluyor. İnsan Hakları İzleme Örgütü ve Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ), gazetecilere yönelik saldırılarla ilgili endişelerini dile getirdi. CPJ’nin raporunda, son iki gün içerisinde Afganistan’da düzenlenen Taliban karşıtı gösterilerde en az 14 gazetecinin gözaltına alındığı, 6 gazeteciye gözaltında işkence yapıldığını duyurdu.

‘GAZETECİLER GÖSTERİLERİ HABERLEŞTİREMİYOR’

CPJ’nin Asya Koordinatörü Steven Butler, birçok gazetecinin Taliban çetelerinin şiddetine maruz kaldığını belirterek, “Taliban’ı, misilleme korkusu olmadan basın mensuplarının özgürce çalışmasına izin vermeye çağırıyoruz” dedi.

CPJ Asya Başkan Yardımcısı Patricia Gossman ise, “Taliban yetkilileri, ‘İslami değerlere saygı duydukları’ sürece medyanın çalışmasına izin vereceklerini iddia ettiler, ancak gazetecilerin gösteriler hakkında haber yapması zaman geçtikçe zorlaşıyor” ifadelerini kullandı.

Guardian gazetesine konuşan bir Afgan gazeteci, “Medyada yansıtılan Taliban ile sahadaki Taliban arasında büyük fark var. Afganistan’da basın özgürlüğü sona erdi” dedi.

‘GAZETECİLER DÖRT SAAT BOYUNCA İŞKENCE GÖRDÜ’

Başkent Kabil’de kadınların eylemini takip eden Etilaatroz isimli yerel gazetede çalışan Taki Deryabi ve Nematullah Nakdi, Taliban’ın işkence saldırısına maruz kaldı. İki gazetecinin yayınlanan fotoğraflarında, geniş yaralar ve darp izleriyle işkence belgelendi.

Kadınların eylemini izledikleri sırada gözaltına alındıklarını anlatan Nakdi, götürüldükleri karakolda, cop, kablo ve kırbaç ile dövüldüklerini söyledi, “Bir Taliban mensubu ayağını başıma koydu ve yüzümü betona çarptı. Kafamı tekmelediler. Beni öldüreceklerini sandım” sözleriyle yaşadıklarını anlattı.

Nakdi, meslektaşı Deryabi ile Taliban karşıtı protestoları organize etmekle suçlandıklarını da söyledi. Etilaatroz Genel Yayın Yönetmeni Zeki Deryabi ise, iki çalışanın dört saat boyunca ‘işkenceye maruz bırakıldığını’ dile getirdi.