AKP Emekçileri Borç Batağına İtti..!

TÜİK verileri, piyasacı ekonominin AKP eliyle emekçileri nasıl bir borç batağına soktuğunu gösteriyor. TÜİK verilerine göre de 21 milyon ailenin 19 milyonu yani yüzde 90’nının bankalara borçlu durumda. Açlık sınırının altındaki maaşa rağmen piyasada tüketimi pompalamak üzere son 10 yılda milyonlarca kredi kartı dağıtıldı. Emekçiler, yaşamlarını devam ettirebilmek için birden fazla kredi kartı ile tüketmeye mecbur kalıyor, mecbur bırakılıyor.  Gittikçe zorlaşan yaşam koşulları emekçiyi borç batağına sokuyor.

TÜİK verilerine göre bu yılın ilk dört ayında 3 milyar 379 bin liralık 307 bin 664 adet senet protesto edildi. Bu yılın ilk yarısında kredi kartı ve tüketici kredisi borçları 394.3 milyar liraya yükseldi. Bankalara borcunu zamanında ödeyemediği için icralık olan kredi tutarı 18.3 milyar liraya çıktı.

TÜİK verilerine göre de 21 milyon ailenin 19 milyonu yani yüzde 90’nının bankalara borçlu durumda. Merkez Bankası verilerine göre ise 2.6 milyon kişi borcunu ödemediği için bankaların kara listesinde yer alıyor.  Adalet Bakanlığı verilerine göre ise 2009-2015 yılları arasında 929 binden fazla kişi borcunu ödemediği için hapse girdi.