ABU AKLEH CİNAYETİNİN ÖRTBAS EDİLMESİNE ÖFKE..!

100 tanınmış şahsiyetten hükümetlerine bildiri..!

“İkiyüzlülüğünüze ve İsrail’in cezasızlığına son verin”Aralarında Aralarında Pedro Almadovar, Tilda Swinton, Eric Cantona, Naomi Klein, Miriam Margolyes ve Angela Davis’in de olduğu 100’den fazla ünlü, ortak imzalı bir açık mektupla, Cenin mülteci kampında İsrail askerlerinin öldürdüğü sevilen Filistinli gazeteci Şirin Abu Akleh’i ölümünden “derinden rahatsız olduklarını” açıklayarak hükümetlerini harekete geçmeye çağırdılar.

51 yaşındaki kıdemli Al Jazeera muhabiri, İsrail Ordusu’nun 11 Mayıs’ta işgal altındaki Batı Şeria’daki Cenin mülteci kampına düzenlediği baskın sırasında İsrail askerlerince rvurularak öldürülmüştü.

Aktör Mark Ruffalo, eski futbol yıldızı ve aktör Eric Cantona, yazar Naomi Klein, aktris Miriam Margolyes ve yazar ve aktivist Angela Davis’inde aralarında yer aldığı sanatçı ve yazarlar, Perşembe günü Artists for Filistin UK tarafından yayınlanan bir açık mektubu imzaladılar.

İmzacılar, “İsrail işgal güçlerinin saygın Filistinli gazeteci Şirin Abu Akleh’i öldürmesinden derinden rahatsız

[olduklarını]

” açıkladılar.

“Onun kaybının üzüntüsünü yaşarken, bu cinayetin faillerinden ve buna göz yuman herkesten tam hesap sorulması çağrısında bulunuyoruz” dediler.

Ünlüler ayrıca, işgal altındaki Doğu Kudüs’teki Ebu Akleh’in cenazesinde İsrail polisinin yaslılara vahşice saldırdığını ve görevlilerin Abu Akleh’in tabutunu neredeyse yere düşürecek şekilde cenazesini taşıyanlara saldırdığını da vurguladılar.

Bu “ağır silahlarla donanmış İsrail güçlerinin saldırısı”nın kendilerini “daha çok korkuttuğunu ve dehşete düşürdüğünü” söylediler.

“İnsanlık onuruna yapılan bu saldırının küstahlığı ve acımasızlığından ne anlamalıyız?” diyoe soran sanatçı ve yazarlar Abu Akleh’in ölümünü “uluslararası insancıl hukukun ciddi bir ihlali ve gazetecilik ve ifade özgürlüğüne saldırı” olarak nitelendiler ve İsrail’in 2000’den bu yana 44 gazeteciyi daha öldürdüğünü ve çok sayıda gazeteciyi yaraladığını kaydettiler.

Ünlüler, açık mektuplarında bu saldırıların Uluslararası Af Örgütü, İnsan Hakları İzleme Örgütü ve İsrailli insan hakları grubu B’Tselem’in “apartheid” olarak niteledikleri uygulamayı ifşa eden “Filistinli gazetecilere yönelik şiddet, taciz ve yıldırma modeli kapsamında” gerçekletiğini söylediler.

Filistin’in çağrısına destek, hükümetlere eleştiri: İki yüzlülüğe son verin

Ayrıca Filistin’in uluslararası toplumdan “İsrail’i suçlarından sorumlu tutması ve cezasız kalmasına son vermesi” için “orantılı, belirli hedeflere yönelik önlemler” çağrısına da destek verdiler.

Ünlüler, Batı’nın İsrail’e “sürekli” koruma sağlayarak uluslararası hukuk ve normları “açıkça” ihlal eden politikaları sürdürmesine izin verdiğini söylediler.

Ukrayna’yı vahşice işgal eden Rusya’ya yönelik hızlı boykotları ve yaptırımları, İsrail’in süre gelen işgaline ve Filistinlilere yönelik hak ihlallerine karşın devam eden desteğiyle karşılaştıran sanatçılar, “Hükümetlerimizi ikiyüzlülüklerine son vermeye ve uluslararası hukuk ve insan haklarının uygulanmasında tutarlı davranmaya çağırıyoruz” dediler.

“Onları, Şiri Abu Akleh ve diğer tüm Filistinli sivillerin öldürülmesi için hesap verilmesini sağlamak üzere anlamlı önlemler almaya çağırıyoruz.

“Zulüm ve baskıdan korunmaya yönelik temel insan hakkı ve yaşam ve onur hakkı söz konusu olduğunda çifte standart olmamalıdır.