ABD Vergi Dairesi tespitli: TÜRGEV ve ENSAR’ın ABD’deki vakfına 54 milyon 250 bin dolar bağış yapıldı..!

ABD Hazine Bakanlığı Vergi Dairesi (IRS) TÜRGEV ve ENSAR Vakıfları’nın ortaklaşa ABD’de kurduğu TÜRKEN Vakfı’na yapılan milyonlarca dolarlık bağış miktarını CHP ABD Temsilciliği’ne bildirdi.
CHP ABD Temsilcisi Yurter Özcan, Vergi Dairesi’ne yapılan resmi müracaatın karşılık bulduğunu belirterek, Türken Vakfı’yla ilgili 53 sayfalık belgenin ABD yetkilileri tarafından kendilerine ulaştırıldığını açıkladı.
Önemli bilgilerin yer aldığı belgeler arasında Türgev ve Ensar Vakfı’nın ortaklaşa ABD’de kurduğu TÜRKEN Vakfı’na kuruluş yılı 2014 yılından itibaren 2017 mali yılı sonuna kadar ’54 milyon 250 bin dolar’ ( yaklaşık 330 milyon Tl) bağış yapıldığı bilgisi yer alıyor.
ABC gazetesinde yer alan habere göre göre, 2014 ile 2015 tarihleri arasında 5 milyon dolar bağış yapılırken, bu rakam 2015 ile 2016’ yıllarında 23 milyon dolara çıkıyor. 2016 ile 2017 vergi yılında ise rakam 25 milyon dolar olduğu görülüyor.
CHP Amerika Temsilcisi Yurter Özcan’ın verdiği bilgiye göre, TÜRKEN Vakfı’na 2018 ve 2019 yılında yapılan bağışlar gönderilen belgeler arasında yer almıyor. Özcan, “Son iki senede gelen bağışlar (2018-2019) ABD Hazine Bakanlığına henüz bildirilmemiş. Biz o rakamları da talep ettik, bize ulaşınca kamuoyu ile paylaşacağız” dedi. CHP temsilcisi, bildirilen rakamların önceden tahmin ettikleri rakamların üstünde olduğunu söyledi.
CHP ABD temsilciliği, geçen Mayıs ayında ABD Hazine Bakanlığı Vergi Dairesi’ne (IRS) başvurarak Tele1 ve ABC gazetesinde yayınlanan yazıda belirtilen ‘Türken ABD Vakfı’na yapılan bağışların kaynağını sormuştu.
CHP’ye gönderilen belgeler arasında Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı Türgev adına Bilal Erdoğan’la Ensar Vakfı adına İsmail Cenk Dilberoğlu’nun imzasıyla Amerika’nın Delaware Eyalet Dışişleri Bakanlığına ‘Turken foundation, Inc’ için gönderilen 15 maddelik dört sayfa mektupta yer alıyor.
Erdoğan ve Dilberoğlu, Fatih-İstanbul adresli iki vakıf temsilcisi olarak, ‘kuruluş belgesi’ başlıklı müracaat formunda, Türken Vakfı’nın amaçlarını sıralıyor, ‘Türk ve Müslüman öğrencilere güvenli, destekleyici, kültürel uygun konut sağlaması’ taahhüdünde bulunuyorlar.
Özcan “Beş sene önce kurulmuş bu vakıf New York’ta devam eden gökdelen inşaatı ve Muhammed Ali’nin Michigan’daki çiftliğini satın almak dışında pek bir faaliyette bulunmamış. Öğrencilere verileceği iddia edilen burslar ve diğer desteklere ne oldu” dedi.
“ABD’deki vakıflar hakkında kamuoyunu bilgilendirmeye ve Türk milletinin hakkının takipçisi olmaya devam edeceğiz” diye ekledi.