541. F Oturması: Aysel Tuğluk serbest bırakılsın.!

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu tutsak demans hastası Aysel Tuğluk’un serbest bırakılmasını istedi. Saat 13.30’da dernek binası önünde yapılan basın açıklamasında okunan metinde şu ifadeler yer aldı:
“Siyasetçi Aysel Tuğluk, 28 Aralık 2016 tarihinden bu yana tutuklu olup, ağır Demans hastası olmasına ve hapishanede kalamayacağına dair hastane raporuna rağmen, serbest bırakılmayarak yaşamı riske sokulmaktadır.
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Adli Tıp Anabilim Dalı tarafından hazırlanan, 12 Temmuz 2021 tarihli raporda, Aysel Tuğluk’un; ‘demans’ hastalığından muzdarip olduğu, hayatını sürdürmek için ikinci kişilerin yardımına ihtiyaç duyduğu açık biçimde belirtilmiştir. Kurul, hapishane koşullarında yaşamını yalnız başına sürdüremeyeceğine vurgu yaparak, cezasının infazının ertelenmesi gerektiğini dile getirmiştir.”
Açıklamada demans hastası Çevik Bir’in tahliye edildiği gibi,Tuğluk’un da tahliye edilmesi istendi:
“Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’un, ciddi sorunlar içeren 16. Maddesi mahpuslara eşit uygulandığında dahi, Aysel Tuğluk’un tedavi maksadı ile infaz ertelemesi talebinin kabulü gerekmektedir. Demans hastası olması nedeni ile yaşamı risk altında denilerek geçtiğimiz günlerde cezasının infazına bir yıl süreyle ara verilerek serbest bırakılan Orgeneral Çevik Bir örneğinde olduğu gibi, aynı gerekçelerle Aysel Tuğluk da serbest bırakılmalı, yaşam hakkı korunmalıdır.”