512. F Oturması: İsmail Yılmaz serbest bırakılsın..!

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu 512. F Oturması’nda hasta tutsak İsmail Yılmaz’ın serbest bırakılmasını istedi. Saat 13.30’da şube binasında düzenlenen basın toplantısında yapılan açıklamada pandeminin mahpusların sağlığını tehdit etmesinin ötesinde hak ihlallerinin ve tecrit işkencesini yaygınlaştırdığı vurgulandı.

Diyarbakır’da tecrit kabinleri

Açıklamada pandemi bahanesi ile hayata geçirilen saldırılar şu şekilde aktarıldı:

“Nitekim; koğuşlara yerleştirileceği söylenen kabinler vasıtası ile mahpusların koğuş dışına çıkmalarına dahi gerek kalmayacağı belirtilmektedir. Diyarbakır Kadın Kapalı Hapishanesinde, pilot uygulama olarak 16 kişinin tutulduğu koğuşa yerleştirilen ‘telefonla görüntülü görüşme kabini ile ilgili koğuşta tutulan bir mahpus mektubunda: ‘Bu sistemin sadece görüntülü konuşma için olmadığını, birçok işleve sahip olduğunu; örneğin faks yazma, dilekçe yazımı, kantin alışverişi, e-doktor (revir), sayım alma, sesli telefon etme gibi birçok şeyi olduğunu öğrendik. Kabinin amaçladığı şey koğuşlarda tutsakları tamamen tecrit etme, izolasyonu artırmadır’ demiştir. Görüntülü konuşabilmek için her bir mahpusun aylık 150 lira ödemesi gerektiği söylenen uygulamanın nasıl gerçekleştirileceği henüz bilinmezliğini korurken, mahpuslar arasında, uygulamanın mahpuslar yararına olmayacağı kanaati şimdiden ağırlık kazanmış bulunuyor.”

“İnfaz ertelemesi talebi reddedildi”

Kandıra 1 No’lu F Tipi Hapishanesi’nde 17 yıldır bulunan tutsak 68 yaşındaki İsmail Yılmaz’ın ileri derecede kalp, hipertansiyon, prostat büyümesi ve katarakt hastası olduğu ve 8 ay önce geçirdiği beyin kanaması ve sağ kolundaki felç nedeniyle yaşamını tek başına idame ettiremediği belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“29 Nisan 2020 günü beyin kanaması geçiren Yılmaz, aynı gün Kocaeli Devlet Hastanesi’nde ameliyat edildikten sonra 7 günlük tedavi sürecinin ardından hapishaneye geri götürüldü ve 14 gün boyunca karantina adı altında tek kişilik hücrede tutuldu. Avukatı tarafından Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’na tedavi amacıyla serbest bırakılması için infaz ertelemesi talebinde bulunuldu ancak bu talep kabul edilmedi. Her an yeni bir Kalp krizi ve beyin kanaması geçirebileceği söylenen Yılmaz’ın halen hapishanede tutuluyor olması, sağlığı yanında yaşamına ağır risk oluşturmaktadır.”