1 Mayıs mitingine katılan Adanasporlulara ceza verildi

Adana’daki 1 Mayıs mitingine katıldıkları gerekçesiyle 6 kişi geçtiğimiz hafta evlerine yapılan polis baskınıyla gözaltına alınmış, 4’ü tutuklanmıştı. Gözaltına alınanlardan 2’si Adanaspor’un taraftar grubu Kaplanpenche üyesi. Mahkeme, grup üyelerinden birisi hakkında denetimli serbestlik, diğeri hakkında ise ev hapsi kararı verdi.

BİBER GAZINDAN KORUNMAK İÇİN…

Ev hapsi cezasına çarptırılan Doğukan Semih Özkaya, 24 yaşında bir üniversite öğrencisi. Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi’nde öğrenci olan Özkaya, enerji sistemleri mühendisliği okuyor. O gün 1 Mayıs alanında bulunan herkesin suçlu sayıldığına dikkat çeken Özkaya, aynı gün Adanaspor’un 1.Lig’de şampiyonluk maçına çıktığını ve stadyumun yakın olması yüzünden birçok Adanaspor taraftarının 1 Mayıs alanından stadyuma geçtiğini söyledi. Biber gazdan korunmak için Adanaspor atkısını yüzüne bağladığını ve bu hareketin mahkeme tarafından “kimliğini gizlemek” suçu sayıldığını belirten Özkaya, karara itiraz edeceğini belirtirken, bu karar yüzünden eğitimden, arkadaşlarından ve tribünden ayrı kalacağını da ifade ediyor.

KOMİSER, CHE AMBLEMBLİ FORMAYI BEĞENMEZSE

Kaplanpenche adına konuşan Ferhat Çelikal, “Hükümet toplumsal muhalefetin sesini kısmak için spor dahil hayatın her alanına müdahale ediyor. Kaplanpenche taraftar grubumuz sporda ve yaşamın her alanında her türlü dil, din, cinsiyet, ırk ayrımına karşı halkların kardeşliğini ilke edinerek taraftarların bilincinde ortak bir tribün kültürü yaratma şiarıyla inşa edilmiştir. Elbette ki OHAL sonrası artan baskılar karşısında da sinmeyeceğiz” diye konuştu.

Taraftar grupları üzerindeki baskılara dikkat çekmek için deplasman maçlarını örnek veren Çelikal, pankart yasakları, polisin keyfi uygulamalarından bahsediyor. Çelikal, son olarak Osmanlıspor deplasmanında bir komiserin hoşuna gitmediği gerekçesiyle Che Guevara amblemli formalarının stada sokulmadığına da dikkat çekiyor. Gezi Parkı direnişi sonrası taraftar gruplarının hükümet tarafından hedefe konulduğunu söyleyen Çelikal, “Burada Adana’ya ayrı bir parantez açmalıyız. Çünkü birbirlerine ‘düşman’ olarak bilinen Adanaspor ve Adana Demirspor’un taraftar grupları Haziran boyunca omuz omuza durmuştur ve bu durum dikkat çekmiştir” sözlerini kullandı. Kaplanpenche olarak Adana’daki yerel yöneticilere ve milletvekillerine çağrı yapan Ferhat Çelikal, yönetici ve vekillerin taraftar gruplarına yönelik antidemokratik uygulamalara karşı ses çıkarmaları ve Adana’nın taraftar grupları ile daha çok buluşmaları gerektiğini söyledi. Çelikal son olarak, “Bunca olumsuzluğa rağmen son yaşadığımız hadise sonrası farklı takımlardan bir çok taraftar grubu bizimle dayanışma gösterdi ve onlara buradan teşekkür ediyoruz.”